تبلیغات
به وبلاگ روستای مومج خیل خوش آمدید. ایمیل مدیریت: serellah@gmail.com - تصاویرمحرم 89

محرم یکی از ماه های است که حال و هوا خاصی دارد در این ماه  تمامی مردم عزادار سالار شهیدان حسین ابن علی هستند .

و در این ماه هر کسی بنا بر تعصبی که دارد به شهر و یا روستای محل تولد خود بازمی گردد و این عِرق و تعصب  اگر اغراق  باشد در محلی های ما شاید بیش از تصور باشد به خصوصاً جوانان محلمان.(و دعا میكنم که به  حق همین ماه عزیز تمام جوانان ایران بخصوص جوانان محل مان را برای خانواده انان حفظ کند.)

در ماه محرم طبق آداب و رسوم هر ساله در روز هفتم محرم همه محلی ها از بزرگ تا کوچیک به امام زاده حاضر پندرم میرویم و درون حیاط سینه زنی کرده و سپس برای زیارت به داخل امام زاده رفته و هر کسی نذر یا حاجتی داشته باشه از آقا طلب میكند.  و پس از مداحی ،روضه خوانی و صرف نهار به محل باز می گر دند به .

در روز تاسوعا و عاشورا دسته هایی از روستاهای ارات بن ، زنگیان ،شیرکلا ، لله بند، کارمزد ، پارسی، شیردره به محل ما میایند و ما هم  رسم ادب را بجا آورده و علاوه بر دسته روی به این روستا ها به امام زاده ابوطالب(بالا زیراب) و امام زاده عبدالحق (زیراب) می رویم.

 

علم خوانی(علم سری):

از  رسوم قدیمی  بین  روستای ما و روستای شیرکلا می باشد كه هر كدام یك نفر را به نمایندگی از روستا خود برای خواندن شعر عَلم سری انتخاب میكنند  این عمل نوعی رجز خوانی  برای همدیگر می باشد. واگر هر کدام از دو طرف در خواندن شعر اشتباهی کنند روستای مقابل علم را از دستشان می گیرد. اما اخیراً این کار انجام نمی گیرد .

 

طبقه بندی: تصاویر،

تاریخ : شنبه چهارم دیماه سال 1389 | 01:32 | نویسنده : سرالله مرادی مومجی | نظرات